Naše výstupy
Pokud máte zájem o některé z níže uvedených publikací, můžete si je objednat u nás v kanceláři nebo v internetovém knihkupectví Gender Studies. Některé si můžete rovněž stáhnout ve formátu PDF.
Tato publikace je určena především pro práci se středoškoláky, ale nejen pro ně. Obsahem je část přinášející inspiraci z praxe středních škol, Koučovací karty rozvíjející pozitivní a demokratické klima v kolektivu a samozřejmě i návod, jak s kartami pracovat.
Metodiku včetně karet si můžete stáhnout zde, v tištěné podobě můžete karty získat výhradně na našem kurzu - více zde.
Kniha je určena všem, kteří si přejí zvládat výzvy s větším nadhledem a lehkostí a mají chuť na sobě pracovat. Propojujeme v ní několik témat, která přispívají k posílení naší psychické odolnosti. Díky propojení praktických tipů s prostorem pro vlastní zamýšlení a zaznamenávání nápadů se otevírá tomu, kdo s knihou právě pracuje, příležitost prozkoumat svou odolnost opravdu z blízka. K tomu, abyste se s námi na tuto dobrodružnou výpravu mohli vydat, potřebujete jen fungující počítač, čas a trochu zvědavosti.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Pro hladké fungování všech interaktivních prvků (dopisování textů, spuštění nahrávek atd.) doporučujeme knihu otevřít v programu určeného ke čtení pdf souborů „Acrobat Reader“. Pokud ho nemáte, můžete si ho zdarma stáhnout zde: https://get.adobe.com/reader/.
Výsledky analýzy trhu práce a vlivu digitalizace a robotizace především na postavení a možnosti uplatnění žen na trhu práce.
Sledovali jsme, v jakých pracovních oblastech budou vznikat a zanikat pracovní místa a jaké budou požadavky na znalosti a dovednosti zaměstnanců a zaměstnankyň. Z výzkumu mimo jiné vyplynulo, že proces digitalizace a robotizace je v České republice zatím ve zpoždění oproti tomu, co je možné pozorovat ve státech vyspělého světa. Aktuální trendy trhu práce, které jsou ovlivněny opatřeními proti šíření nemoci Covid-19, ukazují, že také dochází k tomu, že zaměstnavatelé budou více vytvářet podmínky pro práci na dálku. Veškeré výsledky naleznete v PDF dokumentu, který je volně ke stažení zde.
Jak se náš vztah k sobě, komunitě a širšímu světu promítá do naší poradenské práce? Jaká témata a výzvy s sebou jednotlivé roviny přináší? Perspektivě těchto tří vztahů odpovídá tematické uspořádání knihy. Důležitou roli hraje kritická reflexe, která se jako červená nit vine od začátku až do konce a propojuje všechny kapitoly v jeden celek. Kniha vznikla v rámci mezinárodního programu Erasmus+ a při jejím psaní se sešli kariéroví poradci a poradkyně z pěti partnerských zemí (ČR, Velké Británie, Dánska, Španělska a Řecka) a je výsledkem naší tříleté spolupráce.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Pokud je člověk ve svém životě spokojený, může být i spokojeným profesionálem. Zdroj profesní spokojenosti vnímáme ve dvou pilířích - jedním z nich je kompetentnost a druhým psychohygiena. Ptroto i tato kniha má dvě části, jedna z nich je zaměřena na užitečná témata při práci s klienty, druhá na péči o sebe. Kniha nabízí tipy, cvičení i teoretická východiska zaměřená na posílení sebevědomí klientů, empatii anebo zvládání stresu.Každou kapitolu uvozuje pohádkový příběh. Možná vás pobaví a možná vám pomůže podívat se na svou profesi z trochu jiné perspektivy.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Za možnost vytvořit tuto publikace vděčíme projektu "Práce bez předsudků", který byl podpořen z prostředků EU za pomoci operačního programu Zaměstnanost.
Praha 2017, 1. vydání
Kniha je určena všem, kdo se podílejí na profesním rozvoji lidí. Rádi bychom ji věnovali konzultantům, učitelům, lektorům dalšího vzdělávání, psychologům, sociálním pracovníkům, koučům, terapeutům a dalším, kteří se považují za členy široké rodiny „pomáhajících profesí“. Na tvorbě publikace se podílelo 11 autorů a autorek z 3 zemí a různých organizací napříč sektory. Cílem knihy je předat čtenářům a čtenářkám, naše zkušenosti a také poukázat na to, že neexistuje univerzální šablona na to, jak má vypadat „ideální kariérový poradce“. Jsou jen jistá pravidla a principy, kterými se můžete řídit.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Za možnost vytvořit tuto publikace vděčíme projektu „Diversity in Career Couselling“, který byl podpořen z prostředků Evropské unie.
„Průvodce světem (ne)praktické ženy“ vypráví příběh oslavenkyně Moniky, která si v den svých 40. narozenin uvědomuje, že ačkoli jí zdánlivě nic nechybí, chtěla by být spokojenější, sebevědomější, a víc svá. Rozhodne se proto, že do roka a do dne ve svém životě podnikne změny. Tato netradiční publikace čtivou formou zprostředkovává jiný pohled na roli žen ve společnosti jako alternativu k rolím tradičním, a je určena všem ženám, které si někdy položily otázku, zda jsou práce, rodina a péče o domácnost opravdu vším, co život nabízí.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Metodika je určena zejména pro poradce z praxe, kteří pracují přímo s klienty, na úřadech práce, na školách, v neziskových organizacích či v privátním sektoru. Čtenáři zde naleznou přehled kariérových teorií v kostce spolu s historickými souvislostmi, které vývoj kariérového poradenství ovlivnily. Mají také možnost nahlédnout do naší “lektorské kuchyně” a inspirovat se aktivitami, které rádi v poradenské práci využíváme.
Publikace je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Praha 2014 Zobrazit CD
Výukové materiály určené k samostudiu
Komplexní vzdělávací kurz určený kvalifikovaným migrantům a migrantkám přináší důležité informace pro hledání zaměstnání, lekce praktické češtiny a aktivity věnované identifikaci potenciálu a stanovování profesních cílů. Multimediální CD obsahuje veškeré výukové materiály upravené pro samostudium, rozhovory s absolventkami vzdělávacího programu a fotogalerii z kurzu.
Publikace je určena všem, kdo hledají práci, uvažují o změně zaměstnání či hledají rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Stejně tak ji lze ale využít při práci s klienty přímo v poradenské praxi.
Děj knihy je zasazen na kurz kariérového poradenství, kde se společně setkávají lidé z České republiky s migranty a migrantkami. Hrdinové knihy (frekventanti kurzu) spolu s lektorkami čtenáře postupně provázejí pracovním světem – pomáhají mu ve fázi rozhodování o budoucí profesi, poradí, jak se připravit na pohovor, ale nabídnou třeba i užitečné tipy, jak skloubit pracovní a osobní život.
V závěru každé lekce je jazykový koutek pro všechny, kdo mají chuť zlepšovat svou znalost češtiny, a na konci knihy jsou nejdůležitější informace přeloženy do dalších jazyků.
Publikace v českém jazyce je v digitální podobě zdarma dostupná na našem novém webu zde.
Kniha je ke stažení také v anglické, ruské, španělské a vietnamské verzi.
Kalendárium „Jeden rok v nové zemi“ je určeno všem migrantům a migrantkám, kteří se chtějí dozvědět něco o české společnosti, jejích zvycích, kultuře a historii. Obsahuje také informace o zaměstnání a podnikání, zdravotním systému, školství nebo systému důchodového a sociálního zabezpečení. Tedy stručný základ, který každý nově příchozí do České republiky potřebuje, aby se dobře zorientoval v novém prostředí.
Publikaci Jeden rok v nové zemi si můžete objednat u nás na e-mailu info@ekscr.cz.
Metodika shrnuje zkušenosti s realizací otevřených kurzů pro migranty a migrantky. V praxi jsme vyzkoušeli model propojení jazykové a tematické výuky.
Učebnice je určená pro migranty a migrantky, kteří si sami doma chtějí nastudovat základní informace o práci v České republice a procvičit si při tom znalosti českého jazyka. Učebnice vznikla v projektu Šance - práce - integrace! na základě pracovních listů pro nízkoprahové kurzy.
Publikace představuje kvalitativní sondu věnovanou specifickému typu práce z domova - manuální práci. Přibližuje podmínky, ve kterých takto zaměstnané osoby působí, a kriticky reflektuje představu práce z domova jako bezproblémové varianty slaďování osobního a pracovního života.
Kreativní metodická pomůcka pro mateřské a základní školy. Tyto pracovní listy jsou zaměřeny na téma povolání a mají dětem pomoci bourat stereotypy, které se váží k výběru profese na základě pohlaví.Děti si mohou vystřihnout například pilotku, ředitelku továrny nebo sestavit zdravotního asistenta. Jsou rovněž doplněny metodikami pro další prožitkové hry a diskuse nad důvody, proč se v některých zaměstnáních vyskytují více ženy a v jiných muži.
Publikace je distribuována zdarma za úhradu poštovného.
Publikace obsahuje osm autobiografických příběhů žen a mužů, kteří se svěřili se svými zkušenostmi s migrací a životem v České republice. Příchozí zde například popisují, jak se jim žije v České republice, jaké jsou jejich vzájemné vztahy s Čechy, jak vnímají českou společnost, co je nejvíce trápilo po příchodu do nové země a jak život v emigraci zvládají muži a jak ženy.
Tato krátká publikace přináší přehled nejdůležitějších životních situací, do kterých se dostávají nově příchozí ženy při své integraci do české společnosti. Hovoří se zde především o změně genderových rolí v souvislosti s migrací, hledáním práce v nové zemi, jazykové bariéře a kulturní a sociální integraci.
Komiksové příběhy odráží zkušenosti uprchlíků, kteří byli nuceni z důvodů válečného konfliktu či komplikované politické situace odejít ze svého domova a hledat bezpečí v jiné zemi. Popisují proces útěku z domova, příchod do neznámé země, nelehký pobyt v podmínkách uprchlických táborů až po okamžik udělení azylu a snahu o začlenění do české společnosti.
Komiksy o životě uprchlíků si můžete prohlédnout na kliknutí ZDE.
Publikace zprostředkovává osudy jedenácti žen, které nalezly svůj domov v České republice. Obsahuje úryvky z jejich deníků a také fotografie, které připravila jedna z autorek Světlana Mazepina (fotografka, novinářka, v roce 2003 získala azyl v ČR). Díky tomu se můžete dozvědět více o každodenním životě v Kyrgyzstánu, Bělorusku, Afghánistánu, Rusku a Ukrajině.
Cena publikace: 100 Kč. Zdarma ke stažení ve formátu pdf.
Fakta a doporučení
Publikace je výstupem stejnojmenného výzkumného projektu. Zaměřuje se na důležité oblasti života azylantů a azylantek jako je integrace na trh práce, znalost českého jazyka a orientace ve společnosti. Zkoumá, zda čelí muži jiným překážkám nežli ženy a zda se liší jejich cesty k plnoprávnému začlenění do české společnosti. Cílem publikace je čtenářům/kám zprostředkovat zkušenosti a názory azylantů/tek. Jejich životní příběhy necháváme v publikaci zaznít ve formě vybraných citací z rozhovorů.
EKS pro vás připravila neobvyklý diář, jehož hlavním tématem je integrace cizinců a cizinek do české společnosti.
V první části diáře se dozvíte o úspěšném projektu Buďte in při integraci!, díky jemuž mohl tento diář vzniknout. Uprostřed najdete vysvětlivky pojmů jako je integrace a asimilace, předsudky a stereotypy a genderová a kulturní senzitivita. V této části také naleznete interaktivní cvičení, kde každé cvičení je jiným, netradičním okénkem, kterým můžete fenomén integrace nahlédnout.
Omalovánka určená dětem ve věku 5 – 8 let, jejímž cílem je odbourávání stereotypních pohledů na mužskou a ženskou roli v rodině. Obsahuje osm situací z běžného rodinného života, nahlížených optikou genderové rovnosti. Obrázky jsou doplněny básničkami, které humorně popisují denní události, ve kterých se na péči o děti a domácnost podílejí oba rodiče. Jde o metodickou pomůcku, která je prioritně určena pedagožkám/ pedagogům a rodičům, kteří budou s dětmi s omalovánkou pracovat.
Metodika pro skupinovou práci s migrantkami - srovnání způsobů práce s různými cílovými skupinami (s ohledem na odlišné fáze integrace a země původu)s s důrazem na genderově a kulturně senzitivní přístup.
Nejistá a nevýhodná práce ukrytá za dveřmi domácností, nebo flexibilita pro skloubení rodinného a profesního života?
Publikace shrnuje výsledky výzkumu, který provedla EKS v období od října 2005 do února 2006. Jde o vůbec první zpracovaný náhled na fenomén práce z domova v rámci České republiky, který přináší mnohé překvapivé informace o současných problémech žen na pracovním trhu.
MEMORANDUM ŽEN Z ETNICKÝCH MENŠIN
Publikace reprezentuje hlas žen z menšin a žen uprchlic, které žijí v Evropě. Nabízí náhled do jejich životů, problémů, kterým čelí v souvislosti se svojí příslušností a zároveň předkládá návrhy pro efektivnější soužití menšin, které vycházejí z jejich vlastních zkušeností. V publikaci naleznete témata jako spiritualita v každodenním životě, Romské a muslimské ženy v Evropě, rasismus a diskriminace ale také příběhy jednotlivých žen a praktické nápady k vlastním aktivitám.
Publikace je zdarma a je k dispozici rovněž v angličtině.
PRAKTICKY A TAKTICKY!
Příklady dobré praxe z Evropy
Sbírka efektivních strategií a příkladů dobré praxe převážně ze Střední a Východní Evropy. Publikace popisuje aktivity odborových organizací, kampaň proti diskriminaci žen na trhu práce v Rumunsku, mikro úvěry pro ženy ve Velké Británii, svépomocné aktivity žen v Srbsku, funkci úřadu ombudsmana pro rovné příležitosti v Litvě atd.
Cena publikace: 50 Kč. Je k dispozici rovněž v angličtině.
Jak založit, rozvíjet a podporovat mezinárodní ženskou spolupráci.
Publikace popisuje na praktickém příkladu jak lze rozvíjet mezinárodní aktivity mezi lokálními ženskými organizacemi. Zaměřuje se na praktické rady, aktuální témata která ženy v současné době řeší a rovněž nabízí interaktivní metody pro podporu ženských svépomocných aktivit, pro efektivní organizování a skupinové rozhodování.
Publikace je zdarma. Je k dispozici rovněž v angličtině.
Podněty k aktivitám. Inspirace k celoevropské spolupráci.
Publikace je výstupem z mezinárodního setkání ženských aktivistek v Great Yarmouth, UK. Na konkrétním příkladu města Great Yarmouth, které se nachází na východním pobřeží Anglie popisuje dopad strukturálních změn (a s nimi související chudobou, nezaměstnaností a sociálním vyloučením) na ženy. Zároveň nabízí příklady řešení jejich problémů a popis projektů na jejich podporu.
Publikace je zdarma. Je k dispozici rovněž v angličtině.
Výzkum zaměřený na ženy na trhu práce proběhl formou hloubkových rozhovorů a dotazníkových šetření. Respondentkami byly matky dětí do 15 let a také poradkyně úřadů práce, které jsou s ženami v každodenním kontaktu. Na jedné straně jsme analyzovali situaci na trhu práce.Ve spolupráci s Úřady práce ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji jsme rovněž zjišťovali, jakým způsobem se s nezaměstnanými klienty a klientkami pracuje. Zajímalo nás, jak je reflektována realita a trendy trhu práce, jakým bariérám čelí znevýhodněné skupiny (především ženy po rodičovské dovolené) a jak tyto bariéry zohledňují ve své práci poradci a poradkyně. Zpráva z výzkumu shrnuje ty nejzajímavější poznatky a slouží jako podklad pro vypracování metodiky a vytvoření kurzů pro kariérové poradce a poradkyně, které s ženami pracují.
Tvorba analýzy byla financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost v rámci projektu "Práce bez předsudků".
Klíčová rozhodnutí, která mladí lidé přijímají, jsou často ovlivněna rodinnými tradicemi, přáteli, vzory, médii a sociální situací. Tento projekt spolufinancovaný z programu Evropské unie Erasmus+ se snažil zmapovat, jak by bylo možné s touto skutečností lépe pracovat. Následující zpráva obsahuje zjištění evropského výzkumu uskutečněného pěti projektovými partnery.
fb
Instagram
LinkedIn
Youtube