Jak se stát (ne)praktickou ale přesto spokojenou ženou?

EKS

Naše nejnovější publikace Průvodce světem (ne)praktické ženy už tři měsíce koluje mezi čtenářkami po celé České republice.  Vypráví příběh oslavenkyně Moniky, která si v den svých 40. narozenin uvědomuje, že ačkoli jí zdánlivě nic nechybí, chtěla by být spokojenější, sebevědomější, a víc svá. Rozhodne se proto, že do roka a do dne ve svém životě podnikne změny. A jak vlastně probíhala příprava knihy a jaké jsou ohlasy čtenářů? O své postřehy se s námi podělila Ivana Šindlerová, jedna z autorek knihy. 

Jakou cestou se k vám vlastně dostávají ohlasy čtenářek?

Je to velmi milé. Hlavní hrdinka knihy, čtyřicátnice Monika, nechala v závěru knihy odkaz na svůj e-mail. Vyzývá čtenářky, aby se jí ozvaly. A ony skutečně píší. Nejen ženy, ale i muži. Ozývají se lidé, kterým rezonuje některý z Moničiných prožitků či otázek, kterými se zabývá. Píší ale také pracovníci ministerstev či psycholožky, s tím, že knihu využijí při práci. Občas se potkám s někým také osobně.

A jak se jim tedy kniha líbí?

Reakce jsou většinou pozitivní. Ženy ve věku hlavní hrdinky se s ní ztotožňují: „někdy mám pocit, že ta kniha je o mně, až mě občas zamrazí.“  Ženy ze starší generace ve shodě píší, že Moničin příběh je ze života: Je pro mladší ženy než jsem já. Může jim poradit to, k čemu jsem já došla stylem pokusu a omylu až na staré roky“.

Dostali jsme ale také zprávu od jedné čtenářky, že jí se kniha líbila. Když si ji ale prolistoval manžel, letěla prý vzduchem. Důvod ale neprozradila. Věřím tomu, že pozvedávání ženského sebevědomí nemusí vždy ladit s představami partnerů, obzvlášť v konzervativních vztazích založených na tradičních rolích. Ale doba se mění a ženy nemají důvod nejít za svými sny.

Kdybyste knihu psala znovu, udělala byste něco jinak?

Určitě bych zapracovala na stylu, ale obsahově bych ji neměnila. Přála bych si, aby ženy byly více sebevědomé, uměly se (nahlas) ocenit a taky si byly více vědomy svých silných stránek a schopností. Na rozvojových workshopech potkávám tolik skvělých a schopných žen, které o sobě tvrdí, že nic neumí…Snažíme se jim otvírat oči, aby si sebe samy lépe prohlédly, podívaly se na svůj život a všimly si všeho, co dokázaly, a to zdaleka nemluvím jen o práci, ale také o soukromém životě v dospělosti i dětství.

Zní to zajímavě, ale jak se vlastně hledá nebo buduje sebevědomí?

Cest je mnoho. U nás v EKS je to možné buď na individuálních konzultacích se mnou či s některou z kolegyň, anebo na celodenním workshopu.  Ten následující nese název Chci vědět, v čem jsem silná a připravujeme jej na 22. března u nás v učebně na Dejvické v Praze 6. Kurz je zaměřen na hledání silných stránek a kvalit prostřednictvím sebezkušenostních a kreativních aktivit. Když totiž máte dobře pojmenovanou oblast, ve které jste „silná v kramflecích“, začínáte si také více vážit sama sebe.

Tak ať se vyvede a budeme zvědavi na další reakce na knihu.

Pokud máte zájem o svůj výtisk knihy Průvodce světem (ne) praktické ženy zdarma, napište na info@ekscr.cz  a kniha Vám bude zaslána pouze za poštovné.

Vydání Průvodce světem (ne)praktické ženy podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.