Kurzy orientace na pracovním trhu

Lekce zaměřené na podnikání

Komu jsou kurzy určeny:

První lekce je pro migranty/ky, kteří jsou začínající podnikatelé či založení živnosti zvažují. Druhá lekce je určena pro ty, kteří již živnost provozují nebo ji mají pozastavenou a chtěli by její provoz obnovit. Jedná se především o osoby, které by chtěli být úspěšnější ve svých podnikatelských aktivitách. Druhou lekci učíme v lektorském tandemu s externistou/odborníkem v oblasti podnikání. Jazyková úroveň účastníků není rozhodující, obsah a metody upravujeme dle potřeb konkrétní cílové skupiny.

1. Zahájení živnostenského podnikání v ČR

V první části lekce se zaměřujeme na seznámení migrantů/ek s možnostmi podnikání v České republice. Cílem není pouze předat základní informace, ale také poskytnout prostor pro diskusi o přínosech a rizicích podnikání. Druhá část se již věnuje samotnému postupu při založení živnosti, zvláštní pozornost je věnována specifickým požadavkům při zahájení podnikání u migrantů/ek bez trvalého pobytu. Tyto informace jsou doplněny o téma sociální a zdravotní pojištění u podnikatelů a daňový systém. Výklad je interaktivní, využíváme reálné výukové pomůcky (např. formuláře potřebné k zahájení podnikání, daňové přiznání, faktura) a veškeré informace jsou procvičovány formou praktických úkolů pro usnadnění jejich pochopení a zapamatování.

2. Podnikání – provoz a rozvoj
V průběhu kurzu účastníci získají praktické informace o fungování a průzkumu trhu, základech marketingu (podpora prodeje, přímý prodej, vztahy s veřejností, formy reklamy) a informace jak vést účetní a daňovou evidenci. Cílem lekce je seznámit migranty/ky se základy plánování vlastní podnikatelské činnosti včetně představení užitečných nástrojů plánování a zvýšit tak jejich šanci při podnikání uspět. Lekce je složena z krátkých přednášek v kombinaci s případovými studiemi, cvičnými příklady a diskusí. Důraz je kladen také na nácvik komunikačních dovedností (ve vztahu k potenciálním zákazníkům, partnerům, dodavatelům).

Lekce zaměřené na zaměstnání

Komu jsou kurzy určeny:

Kurzy jsou určeny všem migrantům/kám, kteří jsou zaměstnaní nebo se na český trh práce chystají vstoupit. Znalost práv a povinností přispívá k větší sebejistotě migrantů/ek při jednání se zaměstnavateli a omezuje riziko diskriminace.
Lekce jsou vhodné pro všechny migranty bez ohledu na jejich pobytový status či typ ekonomické aktivity (nezaměstnaní, podnikatelé, zaměstnanci, rodiče na rodičovské dovolené a další). Jazyková úroveň účastníků není rozhodující, obsah a metody upravujeme dle potřeb konkrétní cílové skupiny.

1. Zaměstnání
Lekce srozumitelnou formou předávají důležité informace týkající se pracovní legislativy a podmínek pro zaměstnávání migrantů/ek. Cílem kurzů je přispět k samostatnosti při jednání se zaměstnavateli a zvýšit právní vědomí migrantů/nek v oblasti zaměstnávání. Výuka probíhá formou praktických cvičení s využitím vzorů a formulářů (pracovní smlouva, výplatní páska atd.). Účastníci/ice získají základní informace ze zákoníku práce, dozvědí se o náležitostech pracovní smlouvy a dohod mimo pracovní poměr, o mzdě a jejích složkách. Zvláštní pozornost věnujeme možným rizikům a diskriminaci v zaměstnání a způsobům, jak se lze bránit.

2. Jak najít práci
Účastníci/ce se dozvědí o možnostech, kde hledat volné pracovní pozice a jaké informační kanály mohou využít. Ujasní si podmínky, za jakých mohou pracovat a jaké náležitosti má pro ně vhodné povolání splňovat. Zjistí, jaké služby poskytuje úřad práce, případně personální agentury a další instituce poskytující služby nezaměstnaným.

3. Jak napsat životopis a motivační dopis
Účastníci/ce zjistí, jakým způsobem oslovit zaměstnavatele – zejména s ohledem na náležitosti životopisu a motivačního dopisu. V první části lekce si ujasní, jakou formu životopisu použít pro jaký typ práce a k čemu je dobrý motivační dopis.  Podíváme se na různé typy životopisů a motivačních dopisů a společně vytvoříme tipy pro napsaní životopisu, který zaujme. V druhé části lekce si účastníci/ice s podporou lektorky vypracují vlastní životopis a motivační dopis.

4. Jak uspět u přijímacího pohovoru
Lekce je koncipována jako příprava před přijímacím pohovorem. Účastníci/ce absolvují krátký nácvik pracovního pohovoru, seznámí se s často kladenými otázkami a získají tipy na vhodné odpovědi. Budeme rozebírat běžné chyby a hledat způsoby, jak se jich vyvarovat. Absolventi/ky si zlepší své komunikační a sebeprezentační dovednosti. Dozvědí se také důležité informace k problematice diskriminace na trhu práce, a to zejména v souvislosti s přijímáním do zaměstnání.

5. Nácvik pracovního pohovoru formou Assessment centra (AC)
Celodenní nácvik výběrového řízení nabídne možnost vyzkoušet si pohovor na konkrétní pracovní pozici. Celkový program je koncipován jako reálné AC pořádané zaměstnavateli. Účastníci tak mojí možnost vyzkoušet si různý typ aktivit (pohovor, rolovou hru, případovou studii, skupinovou diskusi), se kterými se během AC mohou setkat. Výstupem nácviku je individuální písemné a ústní zhodnocení výkonu pro každého účastníka se zaměřením na silné stránky a možné oblasti rozvoje.
Nácvik je vhodný pro účastníky/ice hledající kvalifikované zaměstnání, maximální počet je 6 lidí ve skupině. AC vede náš lektorský tým, který je v této metodě proškolen a má s organizováním tréninků AC praktickou zkušenost.