Udržitelná kariéra neznamená slevit ze svých snů ani zemřít hlady

Helena Košťálová

Co se vám vlastně vybaví, když se řekne zelená nebo udržitelná kariéra? Mnoho lidí se domnívá, že tzv. zelené profese jsou jen pro hrstku vyvolených – pravděpodobně jde o aktivisty, kteří upozadí vlastní potřeby nebo filantropy, kteří si mohou dovolit ten luxus věnovat se něčemu dobročinnému ve své práci, rozhodně to ale není pro normální smrtelníky, kteří musí živit rodinu.

Když se na toto téma dotazujeme kolegů na workshopech a seminářích, reagují nějak takto: „Pro mne je udržitelnost důležitá, není mi to jedno… a proto doma třídím odpad, nenakupuji oblečení… ale práce, to je něco jiného, musím platit účty…“.  Podobný výsledek odhalil průzkum realizovaný v mezinárodní projektu Exploring Green Guidance, do kterého se EKS zapojilo (Hooley, T. (2024). Practitioners’ perspectives on green guidance: An international survey. Exploring Green Guidance). Respondenti (kariéroví poradci a další experti) uvedli, že zatímco 41% jejich klientů je ochotno žít udržitelným životním stylem, pouhých 28% zvažuje, že by realizovali udržitelnou kariéru.

Je evidentní, že okolo tématu udržitelné kariéry panuje řada mýtů, jak je to doopravdy?

Pojem udržitelný rozvoj byl formulován v tzv. Zprávě Brundtlandové (OSN, 1987) jako soulad tří pilířů:

  • ekonomiky (udržení stabilní úrovně ekonomického růstu a zaměstnanosti),
  • společnosti (zajištění přístupu ke zdrojům a wellbeingu pro všechny členy komunit, odstraňování chudoby a solidarita)
  • a životního prostředí (zajištění biodiverzity, ohleduplné čerpání přírodních zdrojů, management odpadu)

 

Kariéra pro udržitelný rozvoj (udržitelná kariéra, zelená kariéra) je tedy taková kariéra jednotlivce, která je výdělečná a současně ohleduplná k životnímu prostředí i lidem. Například architekt by podle tohoto principu mohl hledat cesty, jak využívat recyklovatelné materiály na stavbě a současně zvažoval dopady budovy na wellbeing jeho obyvatel. A třeba kuchař by mohl více využívat lokální suroviny, minimalizovat kuchyňský odpad a vytvářet jídla prospěšná lidskému zdraví. A kariérový poradce může realizovat udržitelnou kariéru např. tehdy, pokud pomůže klientovi v cestě za prací, která zohlední jeho individuální potřeby, možnosti i vlohy a současně mu rozšíří možnosti, jak učinit svoji práci (v jakémkoli oboru) ekologičtější.

Proč to všechno?

Naše planeta není v dobré kondici a kosmetické úpravy již nestačí. Rok 2023 se stal nejteplejším v novodobé historii lidstva. Od druhé poloviny 19. století došlo celosvětově k oteplení o 1,2 °C, v ČR dokonce o 2,1 °C. 53% půdy v ČR vážně hrozí eroze. Vyhubením je ohroženo 25% savců, 1/3 plazů, 2/3 obojživelníků.

Je na čase si uvědomit, že prostřednictvím své práce máme mnohem větší dopad na změnu. Zkuste počítat se mnou: učitel jako jedinec vytřídí cca 7 kelímků od jogurtu týdně, zatímco coby profesionál může ovlivnit postoje desítek až stovek žáků (kteří se budou celoživotně chovat udržitelněji). „Udržitelný kadeřník“ zvolí do svého salonu ekologické produkty, čímž zajistí, aby do jeho odpadu odtékalo méně škodlivých látek, a současně může jít příkladem desítkám zákazníků. A třeba greenfluencer (influencer, který propaguje udržitelný život) získá finance od sponzorů a současně inspiruje své příznivce k zdravějšímu a ekologičtějšímu životnímu stylu.

Jak udržitelní jsme my v EKS

Již několik let se snažíme téma udržitelnosti a „zeleného poradenství“ propagovat – prostřednictvím článků či příspěvků na konferencích. V loňském roce jsme zahájili práci na novém mezinárodním projektu Vzdělávání k udržitelné kariéře.

Koncept Vzdělávání k udržitelné kariéře nemá dosud obdoby ani v ČR, ani jiných zemích EU. Existuje sice řada projektů zaměřených na udržitelnost, jde v nich však vice individuální zodpovědnost jedince. V tomto počinu hledáme cesty k integraci tématu ekologie a udržitelný rozvoj přímo s trhem práce. Nástrojem je zde kariérové poradenství a kariérové vzdělávání.

 

Našim cílem je (prostřednictvím intervence kariérového poradenství a vzdělávání) poukazovat na rozmanité možnosti, jak integrovat myšlenku udržitelnosti do kariéry. Prakticky se zaměřujeme na rozšiřování informací o různých možnostech udržitelné kariéry (např. zelené profese, ekologizovaná pracovní místa, udržitelné podnikání…), stejně jako rozvoj potřebných kompetencí (kritické myšlení, kritická reflexe, kreativita, schopnost vnímat svět v souvislostech apod.). V důsledku budou mladí lidé schopni sami si svoji kariéru řídit a inovovat tak, aby byl vždy přítomen prvek udržitelného rozvoje.

 

Materiály vznikají díky intenzivní spolupráci 4 partnerských organizací (EKS Praha, ABO AKADEMI, Vasa övningsskolas gymnasium, Finsko; CEEV Živica Bratislava, Slovensko; Zavod sv. Stanislava za vzgojo, izobraževanje in kulturne dejavnosti, Lublaň, Slovinsko.), z nichž 2 jsou zkušené organizace zabývající se výzkumy a vzděláváním pracovníků ze školství a 2 jsou školy (základní i víceletá gymnázia). Vzniklé materiály jsou podrobeny důkladné pilotáži ve všech 4 zemích a dále upraveny na základě zpětné vazby od absolventů (učitelů). To nám umožní vytvořit takové materiály, které se budou opírat o nejnovější teoretické poznatky a současně budou využitelné v praxi. Materiály budou k dispozici v češtině, angličtině, švédštině, slovenštině a slovinštině a dále šířeny mezi komunitu kariérových poradců a vzdělavatelů.

 

Zdroje

 

Ako pracovať v zelenej ekonomike: Príručka pre mladých ľudí, uchádzačov o zamestnanie a tých, ktorí im pomáhajú. 2023 Euroguidance centrum

Hooley, T. (2024). Practitioners’ perspectives on green guidance: An international survey. Exploring Green Guidance

https://www.green-guidance.eu/

https://www.youtube.com/watch?v=ONTN2vWvnP4&list=PL58RfdfZ4fJiHLtDWCM81a...

https://faktaoklimatu.cz/

https://skav.cz/definice-wellbeingu-podle-partnerstvi-2030/

https://agnext.colostate.edu/2023/01/10/what-is-sustainability/

 

Projekt "Green Career Education" (číslo projektu 2023-1-CZ01-KA220-SCH-000158528) je podpořen z prostředků EU za pomocí programu Erasmus+