Inspirace londýnskými muslimkami – proč ne?
Že je vzdělávání cestou k osobnímu růstu a hledání nových cest nejen na pracovním trhu víme v EKS již dlouho. V červnu jsme se inspirovali v londýnské čtvrti Tower Hamlets, která je známá díky bestselleru britské autorky bangladéšského původu Moniky Ali s názvem Brick Lane.
V okolí ulice Brick Lane žije početná bangladéšská komunita již od 50. let minulého století. Místo je obklopeno centrem finančního světa, londýnským City a historickou pevností Tower. Potkává se zde svět exotických restaurací a obchodů s nezávislou kulturou a designem. Na jedné ulici potkáte jak zahalenou ženu v tradičním oděvu, tak mládež v emo stylu. Uprchlíci se tu pohybovali již od dob hugenotských válek ve Francii v 16. století, jak nám sdělil Vaughan Jones, ředitel komunitního centra Praxis, které se integrací a vzděláváním migrantů zabývá již 30. let. Do čtvrti stále proudí noví migranti, nejvíce muslimové, nejen z Asie ale také z Afrických zemí.
Mladá muslimka, se kterou jsme se setkali na oslavě dokončení kurzu angličtiny, nám prozradila, že se do Londýna přistěhovala z Pákistánu za svým mužem právě před rokem. Koordinátorka vzdělávání muslimských žen z komunitního centra Bromley by Bow Centre, vysvětluje, že při integraci a vzdělávání muslimek je řada barier, které musejí obcházet. Zmiňuje častou nedůvěru manželů a rovněž jejich matek, které ovlivňují chod rodiny. Mladá muslimská žena z tradiční rodiny by se neměla pohybovat volně sama, má poměrně jasně vymezenou roli v rodině a vzdělávání a osamostatňování není často vnímáno jako potřebné.
Jsou ale cesty, jak se k muslimkám z tradičních komunit „dostat“, respektive, jak je „dostat“ na kurzy. Vzdělávání se často odehrává kolem tradičních ženských prací. Navštívili jsme šicí dílnu HEBA, která byla otevřena speciálně pro muslimky. Jde o prostředí, kde se nepohybují cizí muži, k dispozici je také školka. Starší ženy vyučují ty méně zkušené navrhovat a šít oděvy. Dílna spolupracuje s designéry a snaží se i finančně prosperovat. Při práci ovšem ženy rozvíjejí i další kompetence, nejen angličtinu ale také komunikační dovednosti, pečlivost, zodpovědnost, organizační schopnosti a třeba i dochvilnost. Jde o efektivní cestu, která hledá kompromis mezi tradiční kulturou, kterou si migranti přinášejí ze zemí původu a potřebou rozvíjet kompetence u migrantek, které si časem budou samy hledat zaměstnání a měly by se naučit fungovat v západní společnosti.
Návštěvu Londýna jsme realizovali v rámci projektu Integraction, který je změřen na sdílení dobré praxe v oblasti integrace cizinců a vzdělávání dospělých. Projekt byl podpořen v rámci Programu celoživotního učení Leonardo da Vinci.
fb
Instagram
LinkedIn
Youtube